Udostępnianie informacji o środowisku
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz 1094 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 września 2010 r. w sprawie wzoru oraz zawartości i układu publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie (Dz. U. Nr 186, poz. 1249).
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku (Dz. U. Nr 215, poz. 1415).
Informacje ogólne dotyczące udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie
Organy administracji są obowiązane do udostępnienia każdemu informacji o środowisku i jego ochronie znajdujących się w ich posiadaniu, lub które są dla nich przeznaczone.
Udostępnieniu podlegają informacje dotyczące:
- stanu elementów środowiska, takich jak: powietrze, woda, powierzchnia ziemi, kopaliny, klimat, krajobraz i obszary naturalne, w tym bagna, obszary nadmorskie i morskie, a także rośliny, zwierzęta i grzyby oraz inne elementy różnorodności biologicznej, w tym organizmy genetycznie zmodyfikowane, oraz wzajemnych oddziaływań między tymi elementami;
- emisji, w tym odpadów promieniotwórczych, a także zanieczyszczeń, które wpływają lub mogą wpłynąć na elementy środowiska, o których mowa w pkt 1;
- środków, takich jak: środki administracyjne, polityki, przepisy prawne dotyczące środowiska i gospodarki wodnej, plany, programy oraz porozumienia w sprawie ochrony środowiska, a także działań wpływających lub mogących wpłynąć na elementy środowiska, o których mowa w pkt 1, oraz na emisje i zanieczyszczenia, o których mowa w pkt 2, jak również środków i działań, które mają na celu ochronę tych elementów;
- raportów na temat realizacji przepisów dotyczących ochrony środowiska;
- analiz kosztów i korzyści oraz innych analiz gospodarczych i założeń wykorzystanych w ramach środków i działań, o których mowa w pkt 3;
- stanu zdrowia, bezpieczeństwa i warunków życia ludzi, oraz stanu obiektów kultury i obiektów budowlanych - w zakresie, w jakim oddziałują na nie lub mogą oddziaływać:
- stany elementów środowiska, o których mowa w pkt 1, lub
- przez elementy środowiska, o których mowa w pkt 1 - emisje i zanieczyszczenia, o których mowa w pkt 2, oraz środki, o których mowa w pkt 3.
Powyższe informacje organ administracji w formie ustnej, pisemnej, wizualnej, dźwiękowej, elektronicznej lub innej formie. Informacje o środowisku i jego ochronie udostępnia się na pisemny wniosek.
Bez pisemnego wniosku udostępnia się:
- informację niewymagającą wyszukiwania;
- w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej, innej katastrofy naturalnej lub awarii technicznej o których mowa w ustawie z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (tekst jedn. Dz. U. z 2017 poz. 1897) lub innego bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi lub środowiska, spowodowanego działalnością człowieka lub przyczynami naturalnymi – informacje znajdujące się w posiadaniu organów administracji lub dla nich przeznaczone, umożliwiające osobom, które mogą ucierpieć w wyniku tego zagrożenia, podjęcie działań w celu zapobieżeniu lub zminimalizowania szkód wynikających z tego zagrożenia.
Od podmiotu żądającego informacji o środowisku i jego ochronie nie wymaga się wskazania interesu prawnego lub faktycznego. Udostępnianiu informacji organ administracji jest zobowiązany udostępnić informację nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku. Termin może zostać przedłużony do 2 miesięcy ze względu na stopień skomplikowania sprawy.
Organ może odmówić udostępnienia informacji, jeżeli:
- wymagałoby to dostarczenia dokumentów lub danych będących w trakcie opracowywania,
- wymagałoby to dostarczenia dokumentów lub danych przeznaczonych do wewnętrznego komunikowania się,
- wniosek jest w sposób oczywisty niemożliwy do zrealizowania,
- wniosek jest sformułowany w sposób zbyt ogólny.
Odmowa udostępnienia informacji następuje w formie decyzji.
Za wyszukiwanie informacji, przekształcanie informacji w formę wskazaną we wniosku o udostępnienie, sporządzanie kopii dokumentów lub danych oraz ich przesłanie pobiera się opłaty w wysokości odzwierciedlającej związane z tym uzasadnione koszty. Wysokość opłat określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku (tekst jedn Dz. U. z 2022 poz. 120).
Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie
Obowiązek prowadzenia publicznie dostępnego wykazu danych o środowisku i jego ochronie wynika z zapisów art. 22 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz 1094 ze zm.). W myśl art. 23 ust. 1 tej ustawy, publicznie dostępne wykazy prowadzi się w formie elektronicznej i udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej.
Starosta Starachowicki realizując ww. obowiązek, prowadzi publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, w sposób zgodny ze wzorem zawartym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 22 września 2010 r. w sprawie wzoru oraz zawartości i układu publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie (Dz. U. Nr 186, poz. 1249). Wykaz ten udostępniony jest w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Starachowicach, z wykorzystaniem internetowych narzędzi witryny www.ekoportal.gov.pl.
Wykaz ten prowadzony jest w układzie kart informacyjnych, umożliwiających wyszukiwanie dokumentów.
Sposób korzystania z publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku
W publicznie dostępnym wykazie zamieszcza się dane:
- z zakresu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz 1094 ze zm.).) o decyzjach odmawiających udostępnienia informacji.
- z zakresu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 54) o:
- projektach powiatowych programów ochrony środowiska, przed ich skierowaniem do postępowania z udziałem społeczeństwa powiatowych,
- powiatowych programach ochrony środowiska,
- raporty z wykonania powiatowych programów ochrony środowiska
- programy ochrony środowiska przed hałasem
- rejestrach zawierających informacje o terenach zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz o terenach, na których występują te ruchy,
- zgłoszeniach instalacji których eksploatacja nie wymaga pozwolenia
- wnioskach o wydanie pozwolenia i o pozwoleniach:
- zintegrowanych,
- na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
- wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
- na wytwarzanie odpadów,
- przeglądach ekologicznych.
- z zakresu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn Dz. U. z 2023 r., poz. 1336 ze zm.) o:
- wnioskach o wydanie zezwolenia i o zezwoleniach na usunięcie drzew lub krzewów,
- decyzjach o wymiarze administracyjnych kar pieniężnych za:
- zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności,
- usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia,
- zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
- z zakresu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jend. Dz. U. z 2023 r., poz. 1587 ze zm.) o:
- zezwoleniach na zbieranie odpadów, zezwoleniach na przetwarzanie odpadów oraz zezwoleniach na zbieranie i przetwarzanie odpadów,
- decyzjach o wyrażeniu sprzeciwu wobec uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny,
- decyzjach nakładających na sprawcę wypadku obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami z wypadków,
- decyzjach wstrzymujących działalność posiadacza odpadów.
- z zakresu ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 ze zm.) o wnioskach o wydanie pozwolenia i o pozwoleniach wodnoprawnych na pobór wód.
- z zakresu ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 589 ze zm.) o zezwoleniach na emisję gazów cieplarnianych z instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
- z zakresu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (teskt jedn. Dz. U. z 2023 poz. 633 ze zm.) o koncesjach na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż.